Yhdistelmämatka Reykjavik-Akureyri
Kaksi kaupunkia samalla matkalla
Omatoimisella Reykjavik-Akureyri -yhdistelmämatkalla näet parhaat palat Reykjavikista ja Pohjois-Islannin pääkaupungista Akureyrista. Molemmissa kaupungeissa järjestetään mielenkiintoisia kansainvälisiä retkiä. Aikaa jää silti myös omatoimiseen kaupunkeihin tutustumiseen. Reykjavikissa vietät 4 yötä ja Akureyrissa 3 yötä. Kaupungista toiseen siirrytään nopeasti lentäen.
Akureyri – Pohjois-Islannin pääkaupunkiAkureyri on Islannin kolmanneksi suurin kaupunki. Se on merkittävä kalastajakaupunki ja viihtyisä tutustumispaikka lomailijalle. Akureyrin ympäristössä on lukuisia erikoisia luonnonihmeitä sekä Mývatn-järvi, jossa on monipuolinen kasvillisuus ja linnusto. Bussimatkan päässä on Euroopan vesivoimaisin vesiputous Dettifoss ja Husavikin kalastajakylä, josta tehdään valasretkiä. Akureyrista on myös mahdollista lähteä lentoretkelle napapiirillä sijaitsevalle Grimseyn saarelle, joka on lintuharrastajien paratiisi.
MatkustuspäiväSuoria lentoja Suomesta Islantiin on keväällä ja syksyllä maanantaisin ja perjantaisin sekä kesällä myös tiistaisin, keskiviikkoisin, torstaisin, lauantaisin ja sunnuntaisin. Lähtöpäiväksi voit valita minkä tahansa näistä päivistä. Voit itse valita mitkä päivät vietät Reykjavikissa ja mitkä Akureyrissä. Reykjavikiin tulee kuitenkin palata viimeistään edellisenä päivänä ennen kotiin lähtöä.
Reykjavikista Akureyriin on useita päivittäisiä lentoja Reykjavikista, kysy aikatauluja.
Odota hetkinen, tietoja haetaan varausjärjestelmästä!
