| LENTOAIKATAULUT sitoumuksetta |
| 2.3.-23.3.2012 |
|
| FI343 |
Helsinki-Keflavik |
14.20-15.55 |
| FI342 |
Keflavik-Helsinki |
07.45-13.10 |
| 26.3.-26.10.2012 |
|
| FI343 |
Helsinki-Keflavik |
15.20-15.55 |
| FI342 |
Keflavik-Helsinki |
07.55-14.20 |
| 29.10.2012-7.1.2013 |
|
| FI343 |
Helsinki-Keflavik |
14.20-15.55 |
| FI342 |
Keflavik-Helsinki |
07.45-13.10 |
| LENTOPÄIVÄT: |
|
| 2.3.-16.3. |
ma, pe |
|
| 19.3.-27.4. |
ma, ke, pe |
|
| 30.4.-13.5. |
ma, ke, pe, su |
|
| 14.5.-28.5. |
ma, ke, pe, la, su |
|
| 30.5.-2.9. |
päivittäin |
|
| 3.9.-9.9. |
ma, ke, pe, la,su |
|
| 10.9. alkaen |
ma, ke, pe |
|
Henkilöautot |
| Tyyppi |
Luokka |
Hlö |
Ovet |
Laukut |
Polttoaine |
Vaihteisto |
Ilmastointi |
Hyundai i10
|
Z |
4 |
3 |
1 |
Bensiini
|
Manuaali
|
Ei
|
Volkswagen Polo
|
A |
4 |
5 |
2 |
Bensiini
|
Manuaali
|
Ei
|
Volkswagen Golf
|
B |
5 |
5 |
2 |
Bensiini
|
Manuaali
|
Ei
|
Skoda Oktavia
|
C |
5 |
5 |
3 |
Diesel
|
Manuaali
|
Kyllä
|
Volkswagen Passat EcoFuel
|
T |
5 |
4 |
3 |
Bensiini
|
Manuaali
|
Kyllä
|
Skoda Oktavia A/T
|
S |
5 |
5 |
3 |
Diesel
|
Auto
|
Kyllä
|
Skoda Octavia Combi
|
N |
5 |
5 |
4 |
Diesel
|
Manuaali
|
Kyllä
|
Skoda Octavia Combi AWD
|
D |
5 |
5 |
4 |
Diesel
|
Manuaali
|
Kyllä
|
4x4 |
| Tyyppi |
Luokka |
Hlö |
Ovet |
Laukut |
Polttoaine |
Vaihteisto |
Ilmastointi |
Suzuki Grand Vitara
|
G |
5 |
5 |
3 |
Bensiini
|
Manuaali
|
Kyllä
|
Kia Sorrento
|
H |
5 |
5 |
4 |
Diesel
|
Auto
|
Kyllä
|
Mitsubishi Pajero
|
I |
5 |
5 |
5 |
Diesel
|
Auto
|
Kyllä
|
Land Rover Defender
|
K |
7-9 |
5 |
kattoteline |
Diesel
|
Manuaali
|
Ei
|
Tila-autot |
| Tyyppi |
Luokka |
Hlö |
Ovet |
Laukut |
Polttoaine |
Vaihteisto |
Ilmastointi |
Volkswagen Sharan
|
M |
7 |
5 |
2 |
Diesel
|
Manuaali
|
Kyllä
|
Toyota Hiace 4x4
|
J |
9 |
5 |
6 |
Diesel
|
Manuaali
|
Ei
|
Ford Transit Van
|
E |
12-14 |
5 |
4 |
Diesel
|
Manuaali
|
Ei
|
Majoitusvaihtoehdot
Tarjonta vaihtelee neljän huoneen maatiloista 140 ihmistä majoittaviin maaseutuhotelleihin. Useimmat maatiloista sijaitsevat hiljaisella maaseudulla, jossa on aikaa rentoutua ja nauttia Islannin upeasta luonnosta. Jokaisella maatilalla on omanlainen tunnelmansa ja ominaispiirteensä. Kaikilla tarjoamillamme maatiloilla panostetaan luonnon rauhaan ja hyviin palveluihin.
Majoitus maatilalla: Vieraat majoittuvat isäntäväen luona. Huoneet ovat yksinkertaisia, mutta mukavia ja hyvin varusteltuja. Joissain huoneissa on yksityiset kylpyhuonetilat.
Guesthouse tyyppinen majoitus maatilalla: Huoneet saattavat sijaita samassa rakennuksessa kuin isäntäväen, mutta erillään heidän kodistaan. Vierastalossa on jaetut tai yksityiset kylpyhuonetilat.
Maaseutu hotelli: Kaikissa huoneissa on yksityiset kylpyhuonetilat ja ne ovat paremmin varusteltuja. Hoteleissa on tarjolla lisäpalveluita ja –tiloja.
Vouchereissa on merkittynä GPS-koordinaatit kaikkiin majoituksiin. 1.5.2012 alkaen GPS-navigaattori sisältyy kaikkien autopakettien hintaan.
Huonetyypit
Huoneissa on joko jaetut tai yksityiset kylpyhuonetilat. Pienemmillä maatiloilla saattaa olla tilat ruoanlaittoon, mutta useimmissa maaseutu hotelleissa on vain ravintola. Ateriat voidaan usein varata etukäteen.
Kategoria 1-2
Miellyttäviä ja yksinkertaisia huoneita. Sängyt pedataan ja huone siivotaan päivittäin. Puhtaat pyyhkeet. Vierailla mahdollisuus viettää aikaa yhteisessä oleskeluhuoneessa. Suihku ja wc käytävällä. Joissakin huoneissa on lavuaari. Aamiainen sisältyy.
Kategoria 3-4
Huoneissa lisäksi suihku ja wc. Kategoria 4 on hotellimajoitus, joissa tarjolla lisäpalveluita. Aamiainen sisältyy.
Lue lisää tästä!
Hinnasto
| Drive & Lodge 1.1.-31.5.2012 |
| 4 yötä/auto 4 vrk |
Autoluokka |
| Hinnat €/hlö |
A |
B |
N |
S |
G |
I |
| 2 aikuista/auto |
360 |
369 |
399 |
405 |
439 |
535 |
| 3 aikuista/auto |
- |
315 |
335 |
339 |
369 |
429 |
| 4 aikuista/auto |
- |
289 |
300 |
310 |
329 |
375 |
| 5 aikuista/auto |
- |
- |
285 |
292 |
305 |
345 |
Hintaan sisältyy: 4 yön majoitus aamiaisella (suihku ja wc huoneessa), autonvuokraus, 4 vrk sisältäen rajoittamattomat ajokilometrit ja CDW-vakuutuksen , auton lentokentältä noutomaksun, tiekartan ja englanninkielisen matkareittiehdotuksen. Majoitus on maataloissa, majataloissa tai maaseutuhotelleissa, Reykjakissa hotellimajoitus (matkan viimeinen yö). 1.5. 2012 alkaen GPS-navigaattori sisältyy hintaan.
Lisämaksu: 1 hengen huone lisä (suihku ja wc) 105 €
Lapsihinta: 2-11 v. lisävuoteessa 2 aikuisen kanssa samassa huoneessa 120 €.
| Drive & Lodge 1.6.-15.9.2012 |
| 4 yötä/auto 4 vrk |
Autoluokka |
| Hinnat €/hlö |
A |
B |
N |
S |
G |
I |
| 2 aikuista/auto |
595 |
625 |
685 |
685 |
825 |
1075 |
| 3 aikuista/auto |
- |
530 |
575 |
565 |
665 |
830 |
| 4 aikuista/auto |
- |
485 |
515 |
515 |
585 |
710 |
| 5 aikuista/auto |
- |
- |
485 |
485 |
535 |
630 |
Hintaan sisältyy: 4 yön majoitus aamiaisella (suihku ja wc huoneessa),autonvuokraus, 4 vrk sisältäen rajoittamattomat ajokilometrit ja CDW-vakuutuksen , auton lentokentältä noutomaksun, tiekartan ja englanninkielisen matkareittiehdotuksen. Majoitus on maataloissa, majataloissa tai maaseutuhotelleissa, Reykjakissa hotellimajoitus (matkan viimeinen yö). 1.5. 2012 alkaen GPS-navigaattori sisältyy hintaan.
Lisämaksu: 1 hengen huone lisä (suihku ja wc) 175 €
Lapsihinta: 2-11 v. lisävuoteessa 2 aikuisen kanssa samassa huoneessa 170 €.
Varaa tästä
Hinta:
alk. 289€
ajomatka n. 750 km
Kesto: 4 yötä, auto 4 vrk.
Matkapäivät: ympäri vuoden
Reittikartta
Matkaohjelma sopii “kiireiselle” lomailijalle, joka haluaa nähdä Etelä-Islannin helmet. Nähtävyyksiä matkan varrella: mm. Sininen laguuni, Hveragerdi, Selfoss, Thingvellirin parlamenttipaikka ja hautavajoama, geysirit, Gullfossin, Seljalandsfossin ja Skógarfossin vesiputoukset, Dyrhólaeyn lintukallio ja luonnonsuojelualue ja Skaftafellin luonnonpuisto.
Matkaohjelma
|
Päivä 1 Lento Islantiin ja Lounais-Islanti, ajomatka n. 160 km
Auton nouto lentoasemalta. Pulahdus Sinisessä Laguunissa. Ajo Hveragerdin kaupungin kautta Gullfossin alueelle, jossa majoitutaan (lento Islantiin lisämaksusta).
|
|
Päivä 2 Etelärannikko, ajomatka n. 180 km
Thingvellirin kansallispuisto, kuumien lähteiden alue geysireineen, Gullfossin, Seljalandsfossin ja Skógarfossin vesiputoukset. Yöpyminen Vikin alueella.
|
|
Päivä 3 Kaakkoisrannikko, ajomatka n. 140 km
Dyrholaeyn luonnonsuojelualue, Kirkjubæjarklaustur ja Skaftafellin luonnonpuisto. Lisämaksullinen moottorikelkkaretki Sólheimajökull-jäätiköllä (varattava etukäteen). Yöpyminen Vikin alueella.
|
|
Päivä 4 Ajo Reykjavikiin, ajomatka n. 250 km
Paluu suorinta tietä Reykjavikiin. Iltapäivällä aikaa tutustua kaupunkiin. Hotellimajoitus Reykjavikissa.
|
|
|
Päivä 5 Paluu Suomeen
Aikainen kuljetus lentoasemalle ja lento Helsinkiin.
|
Aikaisempi saapuminen
Voit saapua Reykjavikiin aikaisemmin ja viipyä haluamasi määrän öitä (lisämaksu)
Lento + hotelli -paketti Reykjavikissa
Autopakettien hintoihin ei sisälly lentoja Islantiin eikä majoitusta Reykjavikissa
(jollei sitä ole erikseen mainittu). Jos suunnittelet majoittuvasi Reykjavikissa, yhdistä autopakettiin Saga Matkojen lento+hotelli -paketti, johon sisältyy majoitus Reykjavikissa haluamillesi päiville.
Jos haluat varata 1 yön majoituspaketin tai pelkän lennon, kysy hintaa.